مجتمع تجاری کیش مال

جزیره سیری خلیج فارس

جزیره سیری به نامهای دیگری مانند سری و یا سوری معروف بوده است که البته در محاوره کنونی بیشتر نام سری مصطلح و رایج است زیرا جزیره دارای حساسیت بالایی از نظر میادین نفتی و نظامی می باشد.

نام اولیه جزیره سوری بوده که به معنی گل قرمز و یا به مناسبت خاک سرخی است که در سطح جزیره پراکنده است و به مرور به سیری و سری تغییر نام داده است .

جزیره سیری در جنوب شرقی پهنه آبهای نیلگون خلیج فارس و در فاصله ۱۳۰ مایلی جنوب غربی بندر عباس ،مرکز استان هرمزگان قرار دارد . جزیره سیری دز جهت غر ب ،۲۸ مایل (۵۳ کیلو متر ) تا جزیره بو موسی ،۴۲ مایل (۷۷ کیلومتر ) در جهت شمال شرقی تا بندر لنگه ، ۲۲ مایل(۴۰ کیلومتر ) در جهت شمال تا جزیره فارور و ۱۲٫۵ مایل (۲۳ کیلومتر )تاجزیره فارورگان فاصله دارد .همچنین بندر دبی در فاصله ۵۶ مایلی جنوب شرقی جزیره سیری قراردارد. مختصات جزیره عبارت است از ۵۴ درجه و ۲۹ دقیقه تا ۵۴ در جه و ۳۵ دقیقه طول جغرافیایی و ۲۵درجه و ۵۳ دقیقه تا ۲۵ درو ۵۶ دقیقه عرض جغرافیایی مساحت جزیره ۱۶٫۵ کیلومتر مربع بوده وبلند ترین ارتفاع آن ۳۷ متر است . در قسمت‌های شمالی و نزدیک سواحل جزیره ، مناطق مسکونی همراه با سایر تأسیسات جای گرفته اند . اهالی بومی جزیره از طریق ماهیگیری و صید میگو وکشاورزی محدود، زندگی و امرار معاش می کنند و هم‌چنین عده‌ای از مردم جزیره در تأسیسات نفتی کار می‌کنند. و در این جزیره تعداد قابل توجهی نخل خرما به طور پراکنده وجود دارد که محصول آن فقط مصرف محلی دارد. این منطقه پوشش گیاهی فقیری دارد. در این جزیره معدن خاک سرخ نیز موجود است .

۵۵۷۳_orig

اکوسیستم جزیره
گیاهانی می‌توانند در این منطقه رشد کنند که قدرت ذخیره آب را به قدر کافی داشته باشند. علاوه بر درخت خرما (نخل)، درختچه‌هایی که در جزیره می‌رویند مانند خرگ و هلپه، نیز به‌صورت اهلی پرورش می‌یافته‌اند. در این جزیره، جانوارانی آبزی به‌چشم می‌خورند که برخی بومی و برخی نیز فقط از این منطقه عبور می‌کنند. همچنین آفتاب‌پرست مخصوصی فقط در این جزیره یافت می‌شود. شرکت نفتی سوفیران در این جزیره، نخستین‌بار به استخراج نفت پرداخت و این منطقه نفتی در حال حاضر از ظرفیت‌ تولیدی به میزان ۱۰۵ هزار بشکه در روز برخوردار می‌باشد.

وضعیت آب و هوایی

زمستان در همه جای این منطقه گرم بوده و دمای بالا همراه با نم نسبی شرایط شرجی را بوجود آورده است در نواحی ساحلی در تمام طول سال رطوبت بیش از ۵۰ درصد می باشد .در تمام طول تابستان ،شبانه روزی حالت شرجی وجود دارد در فصل تا بستان با توجه به استقرار توده پر فشار جنب حاره ای در بالا و سیستم کم فشار در سطح زمین اولاً تابش ورودی بیشتری به ناحیه مکیده می شود و ثانیاً هوای گرم سرزمینهای اطراف مانند عربستان به ناحیه مکیده می شود .به طوری که در بیشتر ایستگاه ها ی ناحیه بالا ترین دمای روزانه به بیش از ۴۰ در جه سانتی گراد می رسد.

فاصله با بنادر وجزایر:
جزیره سیری در فاصله ۱۴مایلی (۲۶کیلومتر) جزیره فارور کوچک، ۲۳ مایلی(۴۳کیلومتر) جزیره فارور بزرگ-۲۵مایلی(۴۶کیلومتر) جزیره ابوموسی – ۴۵مایلی(۸۳کیلومتر) جزیره تنب– ۴۷ مایلی(۸۷کیلومتر)جزیره کیشدرحدود۸۹کیلومتری ساحل لنگه و ۱۰۹ مایلی (۲۰۱کیلومتر) جزیره قشم قرار دارد.

شیخ عرب در جزیره سری:
جزیره سیری درگذشته، بواسطه موقعیت طبیعی خود از اکثر جزایر خلیج فارس آبادتر و برای زراعت مستعدتر بوده است و بهمین سبب یکی از شیوخ عرب موسوم به خلیفه بن رشید در دوران های گذشته با کسان خود به این جزیره کوچ کرده و پس از استقرار، به حفر چند حلقه چاه پرداخت واز آن پس اعقاب او در این جزیره سکونت گزیده اند.

زبان و مذهب:
زبان اهالی جزیره سیری محلی بومی است که ازجهت لهجه نزدیک به زبان محلی بندرعباس می باشد، مذهب اکثریت اهالی تشیع است.